Svítidla

Svítidla do každého interiéru i exteriéru

Svítidla mají úžasnou moc. Jejich prostřednictvím v interiéru i exteriéru navodíte jedinečnou atmosféru, a to zdaleka nejen intimní!

Světlo má užasnou moc. Dokáže nabudit i utlumit. Navodit atmosféru hravou, pracovní i intimní. Světlo má i léčivé schopnosti. Dobré osvětlení je dokonce jedním ze základů příjemného bydlení. A čím více světelných zdrojů použijete, tím lépe!

 

Kde se svítí, tam to žije!

Nebýt světel a světýlek, bylo by všude jakoby mrtvo, nemyslíte? Vezměte si, že mnohé světové metropole ožívají především v noci. Světly venkovními neonovými, ale i světly pocházejícími z oken rozsvícených domácností.

Zaměřeno na moderní svítidla

Jaká jsou současná moderní svítidla? Temnotu osvětlují diskrétně i extravagantně. Vybírat můžete mezi svítidly nástěnnými i stropními, lampami závěsnými stolními i stojacími. Na pohled jednoduché, ale i přesto výkonné lampy jsou schopny paprskem halogenového nebo LED světla osvětlit prostor z výšky bezmála pěti metrů a z úhlu třicet stupňů. Díky úsporným LED žárovkám vám mohou radostně osvětlovat interiér celé dny i noci.

Lampy, lustry a lampičky

Lampy, lustry i lampičky v domácnosti plní dvě funkce. Po setmění nám ji osvětlí a během dne se můžeme těšit pohledem na ně, obzvláště popustíte-li uzdu své fantazii a pořídíte si nějaké designové osvětlení. Designová lampa pak v místnosti může plnit funkci solitéru. Buďme ale konkrétní.

Stropní svítidla

Stojíte před výběrem svítidel do vaší domácnosti? V první řadě vezměte v potaz účel a technické možnosti a až poté se zajímejte o barvu, materiál a tvar svítidla. Trávíte hodně času v kuchyni u jídelního stolu? Zaměřte svou pozornost na stropní svítidla. Na trhu se setkáte se stropními svítidly různých materiálů, tvarů i barev.

Severská něha i jižanský temperament

Na výběr máte jednoduchá svítidla vhodná do skandinávských a minimalistických interiérů. Hitem současné doby se stávají minimalistická svítidla španělské značky Foma s příměsí bohémské rozevlátosti. Jižanský temperament vyzařuje i ze svítidel značky Sømcasa. Do moderních interiérů jsou vhodná závěsná LED svítidla. Nádherným designem se vyznačují například svítidla značky Trio.

Skandinávský design na špici

V designu svítidel jasně vedou Skandinávci, tedy Norové, Dánové a Švédové. Snad je to dané tím, že obývají zemi, v níž se noc protahuje i na půl roku. Zkrátka mají ke světlu o něco bližší vztah. Skandinávská svítidla maximálně plní svou funkci, k tomu však jsou i stylová.

Závěsná svítidla

Skandinávské lampy proto často bývají industriální tvořené jednoduchou kovovou konstrukcí. Příkladem jsou závěsná svítidla s kovovými stínidly oblých tvarů. Zajímavými modely ovšem trh zásobuje i španělská značka La Forma či Trio Kazan. Designéři každopádně pro vás mají mají jeden tip: závěsné svítidlo zavěste nízko a její světlo nechte dopadat na teplý povrch dřeva. Příjemným teplým tónem pak ožije celá místnost.

Nástěnná svítidla

Nástěnná svítidla se, jak prozrazuje jejich název, instalují na stěnu. Vhodná tak jsou do předsíní a hal, ale i do koupelen a toalet. Je-li v hledáčku vašeho zájmu svítidlo, s nímž ušetříte, zaměřte svou pozornost na led svítidla. Ta bývají ekologická i ekonomická. Nízkou spotřebou, velkou odolností a dlouhou životností vynikají například nástěnná svítidla značky Trio s příkonem pouhých 8 W!

Stojací lampy

Jste vášnivým čtenářem? A kde nejraději čtete? Zabořeni v pohodlném ušáku pod stojací lampou? Nebo čtení vnímáte jako skvělý uspávací prostředek a bez několika kapitol ze své oblíbené knížky zkrátka nezaberete? Zatímco v prvním případě se neobejdete bez stojací lampy, v případě druhém investujte do lampičky s možností nastavení proudu světla.

Stolní lampy

Školáci a studenti, ale i ti, kteří pracují z domova, se neobejdou bez kvalitní stolní lampy. Ovšem pozor, stolní lampa dnes neslouží jen ke studiu. Do této kategorie patří i lampy neonové, vhodné do barů a kaváren. Ale klidně i předsíní domácností a jiných místností včetně ložnic, v nichž toužíte po intimním zdroji osvětlení. Neonová lampa Plameňák značky Think Pink se však může vyjímat i v dětském pokojíčku. V nabídce trhu se ovšem setkáte i s lampami „vtipného“ designu. Stolní lampička, která na pohled vypadá jako žárovka sedící jako pejsek (stolní lampa Lumos), vám přinejmenším vytvoří úsměv na tváři.

Volně stojící lampy

Na titul středobod interiéru jednoznačně aspirují designové volně stojící lampy, které vašemu obýváku dají naprosto jiný náboj. Je libo obloukovou (BOW) stojací lampu z pochromovaného kovu se stabilním mramorovým podstavcem? Nejenom pro lofty je přímo stvořená ikona mezi stojacími lampami – lampa Satellight ležérního retro i elegantního industriálního stylu. Moderní obloukové lampy každopádně osvětlí velkou část obýváku.

Řiďte se citem i radami odborníků!

Nabídka trhu je vskutku bohatá. Jednotlivé značky se předhánějí v technologiích i trendech. O ty se zajímejte, ale nedovolte, aby vás zcela pohltily. Při výběru svítidel se zkrátka řiďte vlastním citem a radami odborníků. A vždy si vzpomeňte na jedno známé designerské pravidlo: lampa by do interiéru měla buď zapadat, nebo z něj naopak vyčnívat. Lampu dnes můžete mít dřevěnou, korkovou i betonovou. Mramorovou i z recyklovaného stavebního odpadu. Vyberte takovou, jejíž světlo vás bude hřát, a pohled na niž vás bude těšit.

Omrzela se vám stará lampa? Pořiďte si jinou!

Výhodou lamp a lampiček také je, že je můžete snadno obměňovat. Pokud se vám lampa omrzí, tak si pořídíte jinou. Ceny svítidel a nabídka trhu to naštěstí umožňují. Lampy v tomto smyslu můžete měnit stejně často jako ponožky.