Dekorace

Dekorace: malé velké věci, které dělají domov domovem

Představte si svůj byt s holými stěnami, bez jakýchkoliv ozdob, pouze s nábytkem. Bydlet v podobném prostoru by se nám rozhodně nelíbilo. Přestože si mnohdy stěžujeme na všechny ty „lapače prachu“, jak je ve chvíli, kdy se vrhneme na úklid nazýváme, právě ony dělají náš domov domovem. A mnohdy jsou rovněž nositeli našich nejkrásnějších vzpomínek – třeba na poslední Vánoce. Dekorace do bytu prostě patří a náš Domov nákupů vám jako vyhledávač pomůže najít ty, které by mohly zkrášlit právě vaše bydlení.

Prázdné zdi jsou nudné – a dekorace na zeď nemusí být pouze estetické, ale i funkční

Naše obydlí se změnilo. Zejména obývací pokoj, který se ještě naši rodiče snažili zastavět doslova až po strop obřími obývacími stěnami, má dnes jakoby jen jedno patro. Nad komodami zůstává obvykle prázdný prostor. Staré obrazy pro prababičce od neznámého vesnického místního malíře příliš parády neudělají. K modernímu bytu patří i moderní dekorace na zeď. Ať již jde o reprodukce uměleckých děl či fotostěny s rodinnými fotografiemi. Velkým hitem jsou obrazy na plátně. Moderní technologie tisku dnes umožňují již zmíněné reprodukce, ale i různé fotografie nebo plakáty, tisknout na plátno tak, aby vypadaly jako malované. Vypadají velice efektně a jsou skvělou alternativou mezi malovanými obrazy a zarámovanými plakáty. Navíc za pár korun.

Na zeď ale patří i funkční ozdoby. Příkladem jsou nástěnné hodinyKdo chce žít alespoň trochu offline, nemůže pokaždé, když se chce podívat, kolik je hodin, sahat po mobilním telefonu. Nástěnné hodiny patří do kuchyně, do předsíně i do obývacího pokoje. Prodávají se v mnoha zajímavých designech, a tak umí dodat interiéru velice poutavý prvek.

Dalším důležitým dekoračním a současně funkčním předmětem jsou zrcadla. Vyhněte se prostému zrcadlu nalepenému na plochu nábytku či na zeď. Hrajte si s rámy, tvary, se zavěšením i s doplňky, Neváhejte si za krásné zrcadlo připlatit. V interiéru se bude „prsit“ tím, že nahradí i umělecká díla. A mnohdy právem. Zrcadla samozřejmě nemusí zdobit pouze zdi, ale skvěle vypadají i ta na stojanech, třeba kombinována se šperkovnicemi, nebo jako malá stolní kosmetická zrcadla.

Podzimní dekorace – to není jen listí z lesa či dýně

S podzimem nás obvykle navštíví múza a máme chuť tvořit. S dětmi děláme postavičky z kaštanů, aranžujeme dýně, zkoušíme podzimní věnce z listí, žaludů i šišek. Mnohé podzimní dekorace však koupíme i hotové. Hitem jsou především podzimní věnce. Hodí se vchodové dveře, ale i na dveře v interiéru. Lze si je položit na komody, na stůl, ale klidně pověsit na zeď. Objevují se v nich listy, šípky, žaludy, již zmíněné šišky, ořechy, mochyně, i třeba různá dřevěná jablíčka.

Podzim je ale i čas úklidu. Před zimou a před Vánocemi si toužíme uklidit. Věci se nám hromadí, rok co rok přibývají, a my nevíme, kam s nimi. Pořiďte si proto úložné krabice, boxy či košíky. Sáhněte vždy po hezkých, které budou sloužit i jako krásná dekorace do interiéru.

Speciálními podzimními dekoracemi jsou ty halloweenské

Anglosaský svátek Halloween, který se slaví den před křesťanským svátkem Všech svatých, 31. října, již dorazil i do našich GPS souřadnic. Zejména pokud máte doma děti, vyřezávaní dýně či přípravě strašidelného kostýmu se nevyhnete. Děti tento svátek milují. Opatřete si svíčky i různé halloweenské dekorace. V symbolice nesmí chybět oranžové dýně, světýlka, netopýři, smrtky ani čarodějnice.

Nejvíce dekorací si užijeme o Vánocích – a vánoční dekorace patří mezi ty nejkrásnější

Vánoce, to je jeden symbol vedle druhého, což nahrává každému, kdo miluje dekorace a různé stylizace. Vánoční svátky jsou pro to jako stvořené. V první řadě zdobíme vánoční stromek. Už on samotný je dekorací. Věšíme na něj vánoční ozdoby, tradiční koule, ale i světýlka na vánoční stromeček. Stále častěji a stále více o Vánocích osvětlujeme dům, interiér domu i zahradu. Venkovní osvětlení, jaké jsme dříve vídali pouze v amerických filmech, teď zdobí nejeden český dům. Na fasády věšíme LED sítě, pod střechou nám visí LED rampouchy, kolem domu nám blikají nejen světla na jehličnatých stromech, ale i na těch listnatých. Světelný smog v našich městech a obcích roste. Avšak o Vánocích jsme k tomu tolerantnější, a dokonce jsme si to zamilovali.

A jako bychom nebyli všech těch světel a světýlek dostatečně nabažení. V interiéru pokračujeme v osvětlovacím šílenství. Už nám nesvítí jenom stromek. Světýlka věšíme na okna, kolem dveří, na trámy, na nábytek, na zelené girlandy… Dokonce je dáváme do vázy místo květin, či s námi doslova stolují u štědrovečerního stolu.

Jenomže pouze LED osvětlení stále ještě nedává vánocům a zimnímu času tu správnou atmosféru. K ní potřebujeme svíčky. Důležitými dekoracemi do bytu jsou proto svíčky, ale i různé svícny či lucerny. Díky nim je svícení svíčkou bezpečnější, lze ji pověsit třeba v koupelně nad vanu, nebo postavit před dům vedle dveří bez toho, aby ji téměř okamžitě sfoukl vítr.

Vánoční dekorace patří i na stůl. Začínáme již adventním věncem, který by na stole nebo na jiném viditelném místě bytu neměl rozhodně chybět. Další vánoční dekorace na stůl mohu mít podobu stylizovaného svícnu, tematicky vzorovaného ubrusu, ale i různých symbolických figurek: andílků, čertíků, či severských zvířat. Je krásné si tyto dekorace odkládat, z času na čas je doplňovat, někdy měnit, a pak se k nim opět vracet. Díky tomu se nám vynoří vzpomínky na vánoční chvíle strávené třeba v rodinnému kruhu s dětmi a jejich partnery.

Když jde o dekorace, Vánocům umí konkurovat snad pouze Velikonoce

Pokud by si dekorace jako takové mohly vybrat, kdy budou slavit svátek, vyberou si nejspíš Velikonoce. Jarní dekorace souvisí právě s tímto svátkem. Velikonoční dekorace si opět často tvoříme doma. Vyfukujeme vajíčka a zdobíme je, vyrábíme pomlázky, zkrášlujeme byt drobnými tematickými dekoracemi. I u Velikonoc je poměrně snadné vyjmenovat celou symboliku. Je jí probouzející se příroda a rodící se mláďata. K Velikonocům patří vajíčka, slepičky, kuřátka, beránek, pomlázka i zajíček. Symbolika se přenáší na dekorace do bytu, které si pro tento slavnostní čas pořizujeme, ale pracujeme s ní i při pečení. Zejména pokud jde o různé formy – například beránek, ale i vykrajovátka s tradičními velikonočními prvky. Podobně jako o Vánocích, i přes Velikonoce měníme běžné bytové a kuchyňské textilie za symbolické, velikonoční. Nesmíme zapomenout ani na velikonoční věnec, který je oblíbenou jarní dekorací.

Zcela samostatnou kapitolu pak tvoří zahradní dekorace

Zahrada je dnes našim druhým obývacím pokojem. V létě se na ni mnohdy téměř přestěhuje a domů chodíme už jenom spát. Zvelebujeme ji a zdobíme. Třeba právě různými zahradními dekoracemi. Základem jsou zahradní lampy. Málokdo má rozvedenou elektřinu po pozemku, a tak jsou ideální solární světýlka. Mohou viset na zdech domu, stát na sloupcích či být zapíchnutá do země. Ale zahradě sluší i různé zahradní sochy a sošky, venkovní květináče, pítka pro ptáčky, budky a krmítka, venkovní teploměry, zajímavé poštovní schránky, ozdobná zapichovátka s popisem rostlinky, litinové zvonky i konzole pro závěsné květináče.

Svatební dekorace pro tu nejkrásnější svatbu

Chystáte svatbu? Nezapomeňte na svatební dekorace. Právě ony dávají svatbě styl. Může jít o postavičku ženicha a nevěsty, ale i symboly holoubků či miminka. Na svatbu patří květiny. Měly by být všude. Jenomže tolik čerstvých květin by stálo mnoho peněz, a ještě s rizikem, že rychle uvadnou. Řešením jsou umělé dekorační květiny. Ty umí udělat parádu nejen na svatbě, ale i v interiéru. Dnes dovedou vypadat skutečně k nerozeznání od živých a určitě si je zamilujete.

Dětské dekorace oživí pokojíky našich ratolestí

Skvělou možností, jak potěšit děti, je obdarovat je dětskými dekoracemi. I ty bývají funkční. Děti milují minipohovky, malé zahradní židličky, nábytek pro panenky i dekorační a současně praktické úložné krabice a koše. Velkým hitem jsou dekorace s krtečkem. Praktické a vyhledávané bývají zvířecí taburety. Nepřekonatelně praktickými jsou dětské úložné krabice na hračky. Oceníte vychytávky, jakými jsou dětský metr na zeď, ale i rozkládací minipohovka pro děti na sezení, relaxaci, spaní i usazení dalších dětí jako hostí.

Krásný byt i dárek

Dekorace do bytu přinesou styl i atmosféru. Váš dům či byt se zútulní a vy, vaše rodina, i návštěvy se v něm budete cítit příjemněji než v bytě prostém jakýchkoliv dekorací. Dekorace do domu jsou však i hezkým dárkem. Mnohé z nich dokážou potěšit jako dárek k narozeninám, svátku i k Vánocům. Věnujte dětem ptačí budku, aby mohly v zimě pozorovat a krmit ptáčky. Rodičům věnujte krásnou a reálně vypadají umělou květinu do koupelny. Skvělými dárky jsou svícny i svíčky, hodiny, různé dětské dekorace, vázy, sošky, aromalampy i obrazy.

Dekorace do bytu na jednom místě

Díky vyhledávači Domov nákupů už nemusíte hledat dekorace, dárky a potřeby pro domácnost po různých webech. Najdete je v rámci jednoho projektu smysluplně uspořádaných pro lepší hledání. Kdykoliv tak máte možnost rychle najít co hledáte a s předstihem se vrhnout třeba na přípravu Vánoc.