Jak vybrat koberec do obýváku, ložnice či dětského pokoje?

Jak vybrat koberec do obýváku, ložnice či dětského pokoje?

Koberce jsou nedílnou součástí našich domovů. Pokoj dokážou zútulnit a zároveň dotvářejí barevnost a moderní design. V poslední době byly možná trochu v pozadí na úkor jiných materiálů, ale stále patří mezi oblíbené povrchy ve všech typech bydlení. Pokud budete dbát na následující doporučení, tak si určitě vyberete koberec vhodný do vašeho domova.

Obchody s koberci nejsou téměř nikdy specializované na jeden typ koberců. Prodejci nabízejí k prodeji širokou škálu koberců, z různého materiálu a různé kvality. Předtím než si začnete vybírat, tak je dobré prozkoumat možnosti, zjistit, jakou funkci má váš koberec mít. Abyste si vybrali koberec poskytující jednak komfort a krásu, ale i trvanlivost.

Pokud se tedy rozhodnete pro koupi koberce, položte si následující tři otázky, které vám pomohou vyřešit otázku jak vybírat koberec:

  • V jaké místnosti se koberec bude používat?
  • Jak často se v pokoji zdržujete?
  • Je do pokoje přímý přístup z vnějšku (od vchodových dveří)?

Je rozdíl jestli budete mít koberec využíván stále nebo bude umístěn v nějaké pokoji, která je určena například pro formální návštěvy a posezení a v běžný den není až tak využívána.

Barva a styl koberce

Výběr barvy a stylu závisí na několika faktorech. Jedním z prvních je již výše zmíněný faktor - jak často se pokoj využívá? Protože, pokud se pokoj využívá často, tak do ní není vhodný bílý nebo světlý koberec, který by se musel často čistit. Rovněž jsou vhodnější kusové koberce jako celoplošné.

Hrají se děti v dané místnosti na zemi? Toto rovněž souvisí jednak s barvou, ale také s použitým materiálem na koberec. Koberce v dnešní době jsou vyráběny z materiálů, které jsou jednak antialergické, ale i lehce vyčistiteľné.

Je místnost velká nebo malá? Pokud máte malou místnost, tak světlý koberec ji může opticky zvětšit. Přičemž to platí i naopak, do větší místnosti si můžete dát i tmavší koberec.

Je pokoj světlá nebo tmavá? Pokud je pokoj světlý, tak barva koberce více vynikne. Pokud je pokoj tmavší a je na severnější straně, tak působí barva koberce tmavší než ve skutečnosti je. Obecně se tedy například barevné koberce hodí zejména do světlých pokojů.

Materiál koberce

Při výběru koberce musíme dbát i na materiál z jakého je koberec vyroben. Výběr materiálu záleží hlavně od místnosti, kde bude používán a od zátěže, která na něj bude vynakládaná. Známe dva typy koberců - umělý a přírodní. Umělé koberce se používají do místností, které jsou často využívané a frekventované - jsou sice drsnější, ale snadněji se čistí. Umělé materiály jsou například polypropylen, polyester nebo polyamid. Jsou určeny především do komerčních prostor jako například koberce do pracovny nebo koberce do kanceláří.

Přírodní koberce jsou naopak vhodné do bytů nebo domů, protože jsou velmi příjemné na dotek i pro chodidla. Z přírodních materiálů se využívá vlna, bavlna, sisal nebo mořská tráva.

Důležitou vlastností, kterou je třeba si všímat, je zátěž koberce. Přírodní materiály vydrží větší zátěž a tím pádem i déle vydrží. Tento druh nazýváme zátěžové koberce.

Velikost koberce je také důležitým faktorem, který je třeba zvážit při výběru. Můžete mít celoplošný koberec nebo koberec různých tvarů a velikostí - obdélníkové, čtvercové nebo kulaté koberce. Obecně jsou oblíbenější menší koberce zejména kvůli výši investice.

Při výběru rovněž dbejte na faktory jako alergie (v tomto případě je ideální syntetický koberec) a to, do jaké místnosti koberec vybíráte. Jiný koberec je vhodný do dětského pokoje, jiný do ložnice, případně chodby nebo kuchyně.

Koberec do ložnice

Podlaha v ložnici je velmi důležitá. Je to poslední, co vaše nohy cítí před spaním a zároveň první, na co se vaše nohy postaví po probuzení. Proto by podlaha pod nohama měla být jemná, plyšová a teplá. Čili koberec do ložnice vychází jako ideální možnost pro typ podlahy.

Koberec do ložnice může být klidně z vlny nebo plyšový koberec. Tento typ je měkký a nevadí, že je trošku těžší udržitelný, protože se tam zdržujete zejména ráno a večer. Do ložnice je rovněž vhodný moderní koberec s vysokým vlasem - již výše zmíněný shaggy koberec. Při koupi sady koberců do ložnice dbejte na to, aby byly stejného materiálu a vzoru, neboť ložnice má být harmonickým místem vašeho odpočinku.

Koberec do dětského pokoje

Ideální koberec do dětského pokoje by samozřejmě měl být tvrdý, nekvalitní, dřevěný nebo jako keramická dlažba. Protože děti se na zemi hrají a špiní ji, tak by to bylo více méně praktické. Ale rozhodně ne pohodlné a příjemné. Proto je optimálním řešením koberci do dětského pokoje kompromis mezi trvanlivostí a komfortem.

Do dětského pokoje jsou ideální tři typy materiálů - polyester, nylon a triexta. Polyester je šetrný k životnímu prostředí a je odolný vůči skvrnám. Nylon je jemný, hezký a rovněž má dlouhou trvanlivost. Triexta je poměrně nový materiál využívaný na koberce a vyznačuje se spojením trvanlivosti a ekologičnosti. Rovněž je tento materiál měkký.

Tip: Velmi moderní jsou poslední dobu tzv. shaggy koberce. Moderní shaggy koberce jsou charakteristické tím, že mají vysoký vlas, najdete je v různé kvalitě, ceně, barvě a velikosti. Čili, pokud se bojíte, že koberec budete muset častěji měnit, tak zkuste právě tuto variantu.

Koberec do obýváku

Koberec do obýváku vyjadřuje vaši osobnost, styl a vkus. Pokud chcete přinést do obývacího pokoje svěží vzduch, tak je výběr vhodného koberce téměř nezbytností. Než si však vyberete koberec, tak sazamyslite nad následujícími otázkami. Máte malé dítě nebo domácího mazlíčka? V tom případě nekupujte jistě drahý luxusní koberec, neboť pravděpodobně ho budete muset o pár let měnit.

Využíváte obývák často nebo je vás víc? Tak kupte koberec se silnější zátěží a trvanlivostí. Rovněž myslete na to, zda chcete v dohledné době měnit barvu vašeho obývacího pokoje, případně nábytku. Důležitou roli hraje i světlo a s tím spojená barva, o tom jsme ale psali výše.

Koberec do kuchyně

Je koberec do kuchyně vůbec vhodný? Plusem koberci je, že je měkký a poskytuje ochranu proti nehodám. Pokud vám například padne něco skleněné, tak je menší pravděpodobnost, že se to rozbije. Za mínusy se samozřejmě považuje to, že v kuchyni při vaření mnohdy něco padne na zem a tím pádem se koberec rychle zašpiní.

Proto jsou do kuchyně vhodné koberce pod stolek nebo moderní kusové koberce, kterých můžete nakoupit více v různých odstínech jedné barvy.

Koberce do předsíně nebo chodby

Do předsíně nebo chodby se rovněž hodí koberec, který navodí příjemnou domácí atmosféru. Nejvhodnější koberec do předsíně je takový, který se snadno čistí kvůli přímému přístupu z venku, případně se dá i prát. Ideálním typem jsou tzv. koberce běhouny, které jsou navíc vyráběny s protiskluzovou podložkou a hodí se stejně dobře například do kuchyně.

Jak je zřejmé, každý pokoj má svá specifika a vyžaduje jiný typ koberce. Zkuste například kusový koberec do obýváku, do dětského pokoje celoplošný a do ložnice klidně vlněný. A do míst, kde může snadno přijít k znečištění (kuchyň, balkon nebo chodba) je ideální menší kusový s nízkým vlasem.

Nejoblíbenější kousky z kategorie Koberce a předložky